,

Webmaster Tools – narzędzie każdego pozycjonera

Webmaster Tools - narzędzie każdego pozycjonera

Internet to medium, które cały czas zmienia się w dynamiczny sposób, a wraz z nim wymagania wyszukiwarek i techniki SEO. Właśnie dlatego pozycjonowanie to czasochłonny i długoterminowy proces, który trzeba dostosowywać do tych wymagań. Zatem nie może opierać się ono jedynie na optymalizacji strony, ale należy też w sposób ciągły monitorować jej pozycję oraz zmiany zachodzące w algorytmie Google, które powodują spadek pozycji i występowanie błędów. Istnieje wiele narzędzi, które do tego służą. Wśród nich znajduje się Webmaster Tools – autorskie narzędzia Google.

Narzędzia Google dla webmasterów (Webmaster Tools), jak sam Google podaje, jest to „usługa, która pomaga monitorować i dbać o pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google”. Mówiąc bardziej szczegółowo, można te narzędzia określić jako zbiór funkcjonalności udostępnionych za darmo, do monitorowania i kontroli strony internetowej pod kątem optymalizacji oraz poprawnego indeksowania jej w wyszukiwarce. Narzędzia te są przydatne szczególnie twórcom lub administratorom stron, pozycjonerom, a także marketingowcom zajmującym się SEM.

Google Webmaster Tools - Panel witrynyŹródło: Google Webmaster Tools

Narzędzia pozwalają zobaczyć naszą witrynę „oczami” wyszukiwarki, dzięki czemu łatwiej jest ją zoptymalizować i wypozycjonować. Możemy podzielić je na dwie kategorie: te dotyczące zawartości strony, oraz te dotyczące jej diagnostyki pod kątem SEO. Pośród narzędzi znajdziemy między innymi raporty dotyczące popularności i pozycji wyszukiwanych słów lub fraz kluczowych w Google oraz ich klikalności czy stan indeksowania przez Googleboty. Wszystkie funkcjonalności narzędzi zostały podzielone na odrębne kategorie, które postaramy się przybliżyć w poniższym artykule. Również za pośrednictwem Webmaster Tools, Google przesyła nam komunikaty o problemach robotów z dostępem do serwisu, informację o wykryciu wirusa, zbanowaniu i jego odblokowaniu oraz decyzje w sprawie rozpatrzenia wniosków o zaindeksowanie. Dzięki temu możemy szybko reagować na wszelkie problemy.

Status w wyszukiwarce to kategoria, która w większości dotyczy danych strukturalnych strony, czyli tego, jak prezentuje się ona w wyszukiwarce. Te dane to opisy rozszerzone (przykład grafika poniżej), które użytkownicy będą widzieć przy okazji wyszukania strony w Google. Zakładki dane strukturalne i marker danych służą właśnie do diagnostyki i edycji informacji o wyglądzie witryny w wynikach wyszukiwania.

Google - Dane strukturalneŹródło: www.google.pl

W zakładce udoskonalenia HTML można znaleźć informacje o problemach z kodem, które utrudniają pozycjonowanie. Konkretnie chodzi o znaczniki metatagów: tytuł, opis i słowa kluczowe. Google podpowie nam, czy są one odpowiednie, zbyt długie, zbyt krótkie lub czy się duplikują. Modyfikacja tej części kodu, jest o tyle istotna, że Google po zmianie algorytmu na Kolibra, przykłada do nich bardzo dużą wagę, ponieważ na ich podstawie określa, czy strona odpowiada szukanym słowom kluczowym. Tutaj dowiemy się również, czy nasza witryna zawiera elementy niemożliwe do zaindeksowania (wideo, grafiki itp.). Google poda nam też sugerowane rozwiązania wszystkich występujących problemów, których usunięcie wpłynie na poprawę wydajności witryny i prawdopodobnie na zwiększenie pozycji. Z kolei linki witryny to lista linków wszystkich podstron, które mogą wyświetlać się w wyszukiwarce na konkretne zapytania, ułatwiając użytkownikom odnalezienie poszukiwanych treści.

Ruch związany z wyszukiwaniem to druga z głównych kategorii, w której znajdziemy informacje dotyczące wyszukiwanych haseł. Ta zakładka zawiera raport przedstawiający listę zapytań (słów kluczowych) wpisywanych przez użytkowników, na które w wynikach wyszukiwania pojawiła się nasza witryna. W statystykach widzimy liczbę wyświetleń, kliknięć, procentową wartość CTR (stosunek kliknięć do wyświetleń) oraz średnią pozycję. Warto na bieżąco monitorować te dane, aby wiedzieć, czy frazy kluczowe na które pozycjonujemy stronę są dobrze dobrane do naszej oferty, czyli czy są skuteczne. W linkach do Twojej witryny znajduje się lista linków prowadzących do strony oraz źródło ich pochodzenia. Warto wiedzieć, kto i co linkuje, żeby mieć nad tym kontrolę. Bardziej precyzyjne dane w tym zakresie można uzyskać za pośrednictwem Google Analytics. Linki wewnętrzne to lista stron i podstron, dzięki którym Google może określić średnia liczbę podstron prowadzących do witryny. Są to informacje szczególne przydatne dla rozbudowanych sklepów internetowych. Z kolei ręczne działania to bardzo istotna funkcja! Jest to spis ewentualnych, ręcznych interwencji pracowników Google, spowodowanych działaniami zweryfikowanymi jako spamerskie. Może to być obniżenie pozycji lub nawet usunięcie strony. Działania podzielone są na dwie kategorie: dopasowania w całej witrynie i dopasowania częściowe (dotyczące jedynie wybranych podstron). W przypadku przeprowadzenia takiego postępowania, tutaj znajdziemy wskazówki, które pomogą w rozwiązaniu problemu. Po jego usunięciu, należy ponownie zgłosić daną stronę do sprawdzenia. Po pomyślnej weryfikacji, wróci ona do wyszukiwarki. Kierowanie międzynarodowe jest funkcją służącą do weryfikacji poprawnego wyświetlania strony w wersji obcojęzycznej.

Wszystkie informacje o indeksowaniu naszej strony kryją się pod kategorią indeks Google. Pierwsze zakładka to stan indeksowania. Pokazuje dane dotyczące ilości zaindeksowanych stron witryny przez roboty Google. Znów szczególnie przydatne w przypadku sklepów internetowych oferujących szeroką gamę produktów, jeśli zbudowano je na zasadzie jeden produkt na jednej podstronie. Dzięki tym statystykom łatwo jest zweryfikować, czy wszystkie z obszernych kategorii produktów sprzedawanych w sklepie, zostały dodane do wyszukiwarki. Bardzo przydatna opcja, jaką oferuje nam Webmaster Tools to słowa kluczowe w treści. Jest ona esencjonalna, jeśli chodzi o sprawdzenie, czy frazy kluczowe na które pozycjonujemy stronę, faktycznie odpowiadają jej zawartości. Jest to bardzo ważny parametr dla robotów Google, który nierzadko decyduje o pozycji strony. Raport pokazuje jakie słowa (również ich warianty), najczęściej występują w witrynie i jak istotne jest ich znaczenie. Jeśli słowa zajmujące najwyższe pozycje, nie pokrywają się z frazami, może być to przyczyną uniemożliwiającą osiąganie wysokiej pozycji.

Indeksowanie to kategoria Webmaster Tools, która oferuje najwięcej funkcji. Z punktu widzenia pozycjonera jest ona najważniejsza. Znajdziemy tu między innymi błędy indeksowania. Zawierają dane z 90 dni, mówiące o problemach technicznych, które uniemożliwiają Googlebotowi odczytanie zawartości i wpływają negatywnie na pozycjonowanie.

Google Webmaster Tools - Błędy witrynyŹródło: Google Webmaster Tools

Błędy związane z URL-em strony pomogą zlokalizować nieistniejącą podstronę witryny, na którą użytkowników są przekierowywani z zewnętrznej strony. Warto usuwać takie podstrony, aby ułatwić użytkownikom nawigację po stronie i unikać wywoływania u nich irytacji. Statystyki indeksowania to również raporty zebrane w ciągu 90 dni, informujące o dziennej liczbie indeksowanych stron, liczbie pobieranych kilobajtów danych i czasie spędzonym na pobieraniu strony. Co ciekawe, w tych statystykach pobierane są wszystkie dane zawarte na stronach, w tym pliki CSS, JavaScript, Flash, PDF oraz grafiki. Z kolei pobierz jako Google pokazuje stronę w taki sposób, w jaki widzi ją Googlebot, czyli jako kod HTML oraz całościowy obraz zaindeksowanych treści. Sprawdzoną witrynę można z tego poziomu od razu przesłać do zaindeksowania, co znacznie skraca cały proces. Natomiast tester pliku robots.txt służy do weryfikacji, czy plik robot.txt jest poprawnie skonstruowany i czy nie zawiera błędów, które mogłyby blokować Goglebotom dostęp do witryny. W pliku można wykluczyć poszczególne strony, jeśli nie chcemy, aby były widoczne dla wyszukiwarki. Uwaga! Zmiany wprowadzane z pozycji Webmaster Tools nie są zapisywane. Należy je skopiować do pliku robots.txt, znajdującego się na serwerze. Mapy witryn to nic innego jak lista podstron witryny, która ma być zaindeksowana przez Google zgodnie z życzeniem osoby o tym decydującej. Plik sitemap.xml (jak go utworzyć dowiesz się tutaj) komunikuje Goglebotom co mają pozycjonować wraz z linkami i opisami konkretnych stron. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza wtedy, kiedy nasza strona jest nowa i nie posiada dużej liczby prowadzących do niej linków.

Ostatnia funkcjonalność w tej kategorii to parametry w URL-ach. To bardzo zaawansowane narzędzie, dlatego szczerze przyznajemy, że nie polecamy niedoświadczonym osobom wprowadzania jakichkolwiek zmian w tych ustawieniach. Jeśli widzisz komunikat „obecnie podczas indeksowania Twojej witryny przez Googlebota nie występują żadne problemy, zatem nie musisz konfigurować parametrów adresu URL. (Nieprawidłowe skonfigurowanie parametrów może spowodować usunięcie stron Twojej witryny z naszego indeksu, dlatego zalecamy użycie tego narzędzia tylko w razie konieczności)”, możesz z czystym sumieniem opuścić tę zakładkę i spokojnie przejść do dalszej części artykułu.

Problemy dotyczące bezpieczeństwa informują o naruszeniu bezpieczeństwa strony. Są to dla przykładu ataki hakerów, zainstalowane szkodliwe oprogramowanie czy działania spamerskie. Jeśli w tej zakładce nie widzisz żadnego komunikatu, możesz być spokojny, Twoja witryna jest bezpieczna. Jeśli widzisz komunikat o niepokojącej treści, koniecznie odwiedź tę stronę.

Narzędzia dla webmasterów, pozwalają również na zmianę preferowanej domeny na domenę z www lub bez. Należy pamiętać, że ustawienia te będą tożsame dla całej witryny, dlatego też jeśli zdecydujemy się na www, tylko domena z www będzie indeksowana, natomiast ta z samym http:// nie zostanie wzięta pod uwagę, chyba, że dodamy obie wersje. Jak można to ustawić? Webmaster Tools → strona → ikona koła zębatego → Ustawienia witryny → Preferowana domena.

Statystyki autora to podsumowanie danych dotyczących sposobu sprawdzania i indeksowania witryny przez roboty. Podzielone są na trzy kategorie: dane indeksowania, dane dotyczące ruchu i dane dotyczące optymalizacji. Analizując je, dowiemy się, co można usprawnić. Nie widzisz danych? Zajrzyj tutaj.

Rozpoczęcie korzystania z Webmaster Tools jest bardzo proste. Wystarczy, że już posiadamy konto Google, a jeśli mamy podpięte do niego Google Analytics dla naszej strony to tym lepiej, ponieważ nie będzie problemów z ustanowieniem jej autorstwa. W przypadku jeśli założyliśmy nowe konto specjalnie po to, żeby korzystać z narzędzi, to kiedy dodajemy stronę, musimy potwierdzić, że faktycznie należy ona do nas. Google dość rygorystycznie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, dlatego wymaga od nas potwierdzenia. W tym przypadku polecamy zmienić „Polecane metody” na „Alternatywne” i wybrać „przesłanie pliku HTML”. Wygenerowany kod, należy wkleić w nagłówku swojej strony. Następnie pozostaje włączenie kodu w Webmaster Tools. Można to zrobić w polu wyświetlania kodu. Po wykonaniu wszystkich czynności uzyskasz dostęp do narzędzi. W razie problemów, odsyłamy tutaj.

Na zakończenie warto wspomnieć o innych zasobach. Są to dodatkowe funkcjonalności, które mogą znacznie pomóc w pozycjonowaniu strony. Szczególnie polecamy PageSpeed Insights, które informuje jak szybko ładuje się strona i co można poprawić, aby zmniejszyć ten czas. O reszcie tych narzędzi napiszemy więcej w kolejnym artykule.

Google Webmaster Tools - Inne zasobyŹródło: Google Webmaster Tools

Podsumowując, Webmaster Tools to narzędzia wręcz niezbędne, jeśli zależy nam na poprawnej optymalizacji strony i jej wysokiej pozycji w rankingu Google. Opierając się na naszym wieloletnim doświadczeniu, niejednokrotnie przekonaliśmy się, że informacje pochodzące bezpośrednio ze źródła, są najbardziej wiarygodne, a wprowadzenie sugerowanych przez samo Google zmian, najbardziej efektywne. Właśnie dlatego polecamy wszystkim, nawet niedoświadczonym osobom, korzystanie z narzędzi dla webmasterów Google. Na początku mogą się one wydawać zawiłe, ale po bliższym zapoznaniu okazuje się, że nie sprawiają większych trudności, tym bardziej, że centrum pomocy jest w tej kwestii bardzo rozbudowane.