,

Monitoring mediów część 3 – Brand24

Monitoring mediów cz. 3 - Brand24

W poprzednim artykule z serii „Monitoring mediów” porównywaliśmy 3 narzędzia służące do monitoringu mediów społecznościowych i Internetu. W naszym rankingu pierwsze miejsce zajął Brand24, który przewyższa konkurencję nie tylko funkcjonalnością, ale też ceną. Dziś szczegółowo się mu przyjrzymy.

Brand24 pisze o sobie, że jest „najpopularniejszym narzędziem do monitoringu internetu oraz mediów społecznościowych w polskojęzycznym Internecie”, ale nie należy zapominać, że marka obsługuje też wielu zagranicznych klientów. Największą popularność zyskała pośród agencji marketingowych, interaktywnych czy reklamowych, a także dużych i średnich firm.

Jego funkcje podzielono na sześć głównych kategorii: monitoring marki, ochronę reputacji, wsparcie sprzedaży przez Internet, efekty kampanii, analizę social media i raporty. Do każdej z nich można przypisać po kilka poszczególnych podkategorii, a wszystkie są niezmiernie istotne, jeśli chcemy otrzymywać pełny obraz naszej firmy w Internecie.

Monitoring marki wg Brand24 to nie tylko analiza social media, ale także obecności marki w całym Internecie. Narzędzie może dostarczać nam informacje o każdej wzmiance na nasz temat (szukając po nazwie lub słowach kluczowych), nawet w czasie rzeczywistym. Jest to istotne dla dużych marek, których działania są na bieżąco komentowane w mediach. Mniejszym firmom, które nie są aż tak popularne, z pewnością wystarczy opcja dobowej aktualizacji. Na uwagę zasługuje fakt, że zakładając konto mamy również wgląd w to, co wcześniej „działo się” z naszą marką w sieci. Dzięki temu nie musimy czekać na zebranie odpowiedniej ilości danych, żeby móc wyciągnąć z nich miarodajne wyniki. W praktyce oznacza to, że od razu możemy analizować raporty i wprowadzać zmiany w strategii komunikacji w celu osiągnięcia określonych celów. Ponadto narzędzie umożliwia monitoring konkurencji. To posunięcie pozwala nam m. in. śledzić i wdrażać dobre praktyki oraz dopasować nasze działania do wymagań branży.

Brand24 - Projekt FrugoŹródło: www.brand24.pl

Zły PR to koszmar każdego specjalisty od public relations. W dobie Internetu, kiedy to opinie rozprzestrzeniają się z prędkością światła i na zawsze pozostają w sieci, ochrona reputacji powinna być jedną z kluczowych misji przedsiębiorstwa. Brand24 zbiera i analizuje dla nas wszystkie wzmianki na temat naszej firmy, a dodatkowo przepuszcza je przez „filtr sentymentu”. Ten sortuje je na pozytywne, negatywne i neutralne. Ponadto po wykryciu alarmujących wpisów, Brand24 powiadomi nas o tym mailowo. Pozwala to na wychwycenie pierwszych symptomów nadchodzących kryzysów, a także szybką pomoc Klientom, którzy mają problem z produktem czy usługą, zanim zdążą się do nas zniechęcić.

Brand24 może służyć też do wsparcia sprzedaży internetowej. Dzięki monitoringowi całego Internetu na wybrane przez nas frazy, jesteśmy w stanie odnaleźć osoby, które akurat poszukują produktu lub usługi jakimi dysponujemy. Wtedy wystarczy się do nich odezwać i przedstawić ofertę. Możemy tez dowiedzieć się, czy Klienci są zadowoleni z naszych usług i co możemy dla nich usprawnić.

Jedną z najważniejszych funkcji, która zasługuje na uwagę, jest mierzalność efektów kampanii. Każda kampania reklamowa nakierowana jest na osiągnięcie określonego celu – wzrost sprzedaży, budowanie pozytywnego wizerunku itd. Dzięki Brand24 jesteśmy w stanie oczekiwane efekty skonfrontować z rzeczywistymi i wyciągnąć konkretne wnioski.

Brand24 - Efekty kampaniiŹródło: www.brand24.pl

Dla wielu firm organizujących konkursy w mediach społecznościowych istotnym będzie fakt, że narzędzie „wyciąga” dla nas najaktywniejszych użytkowników. Wiele konkursów opiera się właśnie na gratyfikacji tych osób. Jest to o tyle dogodne, że te kategorie najłatwiej jest zweryfikować i nie trzeba poddawać ich subiektywnym opiniom jak w przypadku zadań konkursowych.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, na pochwałę zasługuje centrum pomocy. Znajdziemy tam niezbędne informacje, przedstawione w formie czytelnych poradników (przysyłane są również na maila). Mamy też dostęp do „projektu demo” – marki Frugo. Na jego podstawie śmiało możemy poznać na jakiej zasadzie Brand24 funkcjonuje. To sprawia, że nie powinniśmy mieć większych problemów z poruszaniem się po dosyć intuicyjnym interfejsie, a wszelkie wskaźniki nie będą dla nas tajemnicą.

Brand24 raportuje wyniki w sposób czytelny i zrozumiały nawet dla laika. Pozwala zapisać je w formie przyjemnej infografiki, którą możemy wykorzystać na swojej stronie czy fanpage’u. Oprócz tego pozostają nam klasyczne opcje Excel czy PDF.

Brand24 - Raport wynikówŹródło: www.brand24.pl

Cena waha się od 19 zł za podstawowe funkcje, po 2499 zł za pakiet Professional Max, przy czym małym firmom powinien wystarczyć pakiet Personal Plus za 59 zł, a średnim Professional Premium za 249 zł. Dla niezdecydowanych firma pozostawia możliwość skorzystania z 14-dniowego, bezpłatnego testu.

Brand24 - PakietyŹródło: www.brand24.pl

Brand24 to narzędzie służące do kompleksowego monitoringu obecności marki w Internecie, którego mnogość funkcji i wskaźników z całą pewnością zaspokoi nawet najbardziej wymagających Klientów. Ponadto zaproponowane pakiety pozwalają na wybór monitoringu dostosowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Śmiało można więc powiedzieć, że cena jest proporcjonalna do jakości i ilości funkcji jakie otrzymujemy. Podsumowując, nieważne czy Twoja firma to duża korporacja, czy jednoosobowa działalność gospodarcza, ponieważ jeśli jesteś zainteresowany/a monitoringiem mediów, to dzięki Brand24 na pewno znajdziesz, to czego szukasz.